BEWIT Ľanový olej BIO
Popis
100% pure and natural
Všetky zložky obsiahnuté v produkte sú 100% čisté a prírodné, nesyntetické.
ĽANOVÝ OLEJ V BIO KVALITE
„Olej tretieho tisícročia” má žlto-zlatú farbu a jemne orieškovú chuť s horkými podtónmi. Čarovať s ním môžete výhradne v studenej kuchyni. Vyrobený s láskou a starostlivosťou v našom výrobnom závode v Ostrave
História
Už pred viac ako 7000 rokmi
Benefity ľanového semienka a produktov z neho sú známe už viac ako 7000 rokov. Samotný latinský názov „Linum usitatissimum“ vypovedá o všestrannosti a užitočnosti tejto olejniny, z ktorej semienok sa ľanový olej získava.
Blahodarné účinky spísal samotný Hippokrates
Známy Hippokrates, ktorý je považovaný za otca medicíny, nedal na tento tekutý zázrak dopustiť. Vo svojich lekárskych spisoch Corpus Hippocraticum podrobne spísal všetky blahodárne účinky ľanového oleja. V jednotlivých spisoch sú tak dohľadateľné cenné informácie a odporúčania vzťahujúce sa ako na vonkajšie, tak vnútorné použitie.
Dokonca ani výlisky, čiže odpadový produkt vznikajúci pri lisovaní oleja, neprišli nazmar. Vďaka svojej vysokej nutričnej hodnote sa pridávali do krmiva pre vtedajší dobytok.
Pestovanie a pôvod
Ľanový olej sa radí medzi tie najvzácnejšie oleje
Ľan siaty je pomerne známou a široko rozšírenou olejninou. Vo voľnej prírode ho len tak neprehliadnete. Dorastá totiž do výšky skoro jedného metra a kvitne nádhernými blankytno-modrými kvetmi s jemne bielym nádychom.
Plodom ľanu siateho je rozpadnutá alebo uzavretá tobolka. Vnútri tobolky sú tmavohnedé zrniečka oválneho tvaru, z ktorých sa lisuje výsledný olej. Na liter kvalitného oleja sa spotrebuje až 7 kg ľanových semienok. Preto sa ľanový olej radí do skupiny tých najvzácnejších olejov.
Semienka, z ktorých ľanový olej lisujeme, pochádzajú z Indie.
Zloženie a vlastnosti
Ľanový olej sa považuje za jeden z najbohatších zdrojov esenciálnych mastných kyselín. Vyslúžil si tým aj označenie „olej tretieho tisícročia“. Výnimočnosť tohto žlto-zlatého oleja spočíva predovšetkým vo vysokom obsahu omega-3 mastnej kyseliny α-linolénovej, ktorá je zastúpená až z 55%. Omega-6 mastná kyselina linolová tvorí 13%. Tieto kyseliny tvoria nepostrádateľnú súčasť vyváženého jedálnička a prispievajú tak k dosiahnutiu ideálneho pomeru prijatých esenciálnych mastných kyselín.
Živinami nabitá potravina
Esenciálne mastné kyseliny si telo nedokáže vytvoriť samo, preto ich musíme prijímať v strave. Spolu s ďalšími, v oleji obsiahnutými biologicky aktívnymi látkami, predstavuje tento RAW za studena lisovaný olej doslova živinami nabitú potravinu.
Čítajte pozorne
Vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín síce stojí za výnimočnými nutričnými vlastnosťami ľanového oleja, avšak ich značnou nevýhodou je, že ľahko podliehajú skaze. Neodkladne po obdržaní ho preto uskladnite do chladničky a spotrebujte najneskôr do 3 mesiacov. Po celú dobu skladovania ľanový olej taktiež ponechajte v originálnej fľaši z tmavého skla.
Kaziace procesy sprevádzajúce vznik vysoko horkej chuti sú úplne prirodzenou vlastnosťou ľanového oleja. Avšak správnym skladovaním možno nástup týchto procesov maximálne oddialiť.
Použitie
V zeleninových a strukovinových šalátoch, na chrumkavý chlieb, do jogurtu aj tvarohu
Čerstvo lisovaný ľanový olej je typický svojou jemne orieškovou chuťou s doznievajúcimi horkými podtónmi. Využíva sa výhradne v studenej kuchyni, pretože jeho, telu prospešné látky, sú citlivé na vysoké teploty. Výborný je v kombinácii so studenými zeleninovými a strukovinovými šalátmi. Doporučujeme ním pokvapkať chrumkavý chlieb alebo iné obľúbené pečivo. Lyžicu ľanového oleja môžete vmiešať aj do jogurtu a tvarohu.
Slovenský botanický názov: Ľan siaty
Anglický názov: Linseed oil
Latinský názov: Linum Usitatissimum Seed Oil
Vyrobené: Česká republika
Zdroje
[1] MEMON, M Ashraf et al., 2016. Trachyspermum Ammi and Linum Usitatissimum are medicinal herbs used as hypolipidemic agents which protect against coronary artery disease. Medeniyet Medical Journal. 31(4), 282–286.
[2] GUI, Bo et al., 2012. Identification and Quantification of Cyclolinopeptides in Five Flaxseed Cultivars. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 60(35), 8571–8579.
[3] DE SOUZA FRANCO, Eryvelton et al., 2012. Effect of a Semisolid Formulation of Linum usitatissimum L. (Linseed) Oil on the Repair of Skin Wounds. Research Article. 1–7.
[4] OMAH, B. Dave, Edward O. KENASCHUK a Giuseppe MAZZA, 1997. Tocopherols in Flaxseed. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 45, 2076–2080.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Len registrovaní používatelia môžu pridávať hodnotenie. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.